У анализи невладине организације “Balkan TenderWatch” за 2024. годину истиче се да је конкуренција у јавним набавкама у Србији испод европског нивоа, са просечно само 2,5 понуде по поступку у последње три године. Више од половине поступака окончава се са једном понудом, што указује на веома ниску конкурентност.
У Србији је 2021. години у 51 одсто поступака поднета је једна понуда по поступку, а у 2022. је једна понуда поднета у 51,62 одсто поступака, док је у 2023. у 51,6 одсто поступака била једна понуда. На сајту Канцеларије за јавне набавке, као државне организације, не могу се тренутно пронаћи подаци о Извештајима о јавним набавкама, које је спровела Канцеларија за јавне набавке за наведене године, па смо искористили податке које други објављују.
Главни проблеми укључују изузетке од Закона о јавним набавкама, посебне законе за велике пројекте, недостатак контроле над извршењем уговора, као и ниско поверење у систем. Ова ситуација довела је до честих случајева намештања понуда, као што су подела тржишта и фиктивне понуде.

На примеру јавне набавке опреме за Клинички центар Србије (КЦС) из 2021. године, где је процењена вредност износила 12 милијарди динара без ПДВ-а, показује се да је наручилац обликовао предмет набавке као целину, чиме је ограничио конкуренцију. Иако је министарство тврдило да постоји много потенцијалних понуђача, на крају је поднета само једна понуда, што потврђује сумње у ефикасност поступка.

Кривицу за ниску конкуренцију сноси и неприкладно кратак рок за подношење понуда, који је био само 35 дана.
Наручилац се, у покушају да оправда јединствен предмет набавке и минимални рок за подношење понуда, углавном позивао на потребу да се КЦС опреми брзо и у потпуности са најбољом могућом опремом коју једна терцијарна здравствена установа мора имати.
Иако је Србија отворила поглавље о јавним набавкама у преговорима за приступање ЕУ, осам година касније, и даље не испуњава критеријуме за његово затварање. Извештај указује на то да је Србија данас даље од испуњавања ових критеријума него пре осам година.
Извор: данас.рс